Mieszkańcy łąki

Mieszkańcy łąki | Fabryka Zieleni

Ciekawostki o biedronkach:

  • Najstarsze skamieniałości BIEDRONKI w bursztynie odnaleziono we Francji i datuje się je na około 53 mln lat temu, czyli epokę eocenu. Najwięcej skamieniałości pochodzi z młodszego eoceńskiego bursztynu bałtyckiego.
  • Polską biedronkę siedmiokropkę nazywamy bożą krówką. Dlaczego? Jak mówi historia pewien XIX wieczny pasterz porównał kiedyś biedronkę do krowy z rasy holsztyńsko – fryzyjskiej. Powodem tego były charakterystyczne łaty występujące na bokach tych krów, czyli jak się wtedy mówiło na biedrach.
  • Zaatakowana biedronka może w odpowiedzi na zagrożenie wytrysnąć ze stawów kolanowych silnie pachnącą ciecz (hemolimfę), która nazywa się kokcinelliną. Zawiera ona specjalne substancje zwane alkaloidami, które są trujące. Zapach ten skutecznie odstrasza drapieżniki w tym ptaki, czy mrówki. Jeśli przy złapaniu biedronki zobaczymy pomarańczowo-żółty to właśnie kokcinellia.
  • Larwy biedronek cały czas są głodne, potrafią w ciągu swojego życia zjeść kilkaset mszyc.
  • Biedronki w sytuacji głodu potrafią poświęcić niektóre osobniki, które są zjadane, by reszta mogła przetrwać. Najczęściej są to jaja lub larwy, ponieważ mają miękkie „ciało” i łatwiej je zjeść.

Ciekawostki o ważkach:

  • Ważki to owady, które są zdolne do zbrodni doskonałej. Nieco w swoich polowaniach przypominają ptaki drapieżne, są szybkie, zwinne, a przy tym bardzo dokładne. Jednak jest pewna różnica. Ważki, w przeciwieństwie do ptaków drapieżnych, zabijają subtelnie, bez rozlewu krwi oraz siania niepokoju wśród innych swoich ofiar.
  • Osiągają zawrotną prędkość dochodzącą nawet do 40 km/h. Śledzą swoje ofiary (dzięki rozwiniętym oczom i skrzydłom) i potrafią przewidzieć trajektorię jej ucieczki
  • Ofiarami ważek najczęściej padają małe muchówki, które bardzo licznie pojawiają się nad zbiornikami wodnymi (jedna ważka jest w stanie zjeść około 30 owadów pod rząd). Zdarza się też czasami, że większe ważki pożerają mniejsze. Są też sytuacje, kiedy dorosłe osobniki padają ofiarami larw, które już od samego początku są bardzo żarłoczne i bardzo silne i zjadają żywe zwierzęta.

Ciekawostki o żukach:

Żuk gnojarz kojarzy się wszystkim z owadem, który toczy przed siebie kulkę zlepioną z resztek roślin, odchodów zwierząt, błota czy gliny. Mimo zapachu kulki żukom to nie przeszkadza. Takie odchody stanowią dla nich bardzo cenne źródło pokarmu, bogate w sole mineralne, a także są izolatorem ciepła. Żuki gnojowe toczą kulki używając tylnych odnóży. I tutaj może urodzić się pytanie, jak żuk to robi, że idzie w takim kierunku, w którym powinien iść? Otóż odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z Wits University w Johannesburgu.

Oczywiście oczy tego żuka odgrywają tutaj kluczową rolę, ale nie w taki sposób, w jaki nam się to może wydawać, bowiem owady widzą świat w zdecydowanie inny sposób niż ssaki. Okazuje się, że żuk gnojowy wykorzystuje do swojej wędrówki rodzaj oraz natężenie światła. Jak dowodzą naukowcy z RPA zwierzęta te wykorzystują położenie drogi mlecznej, aby ustalić trasę wędrówek. Oczywiście nie chodzi tutaj o typowe rozróżnianie konstelacji gwiazd, a raczej o to, które z jaką siłą oświetlają mu drogę. Nie do końca też chodzi o konkretną drogę, tylko o to, by szybko oddalić się od miejsca pozyskania pokarmu i uniknąć kontaktu z potencjalnym zagrożeniem. Zwierzętom tak naprawdę jest obojętnie to, dokąd pójdą. Sam eksperyment przeprowadzany przez badaczy był bardzo ciekawy. Mianowicie, żukom gnojowym zakładano specjalne czapeczki na oczy. Następnie obserwowano co zrobią. Okazało się, że owady wchodziły na szczyt utoczonej przez siebie kuli, by zlokalizować jakiekolwiek źródło światła. Po zdjęciu „czapeczek” zwierzęta niemalże od razu przystępowały do toczenia. Najważniejsze dla nich, w tym całym zamieszaniu, jest by nie zataczać kręgów, tylko iść cały czas przed siebie. Od dawna było wiadome, że chrząszcze wykorzystują do przemieszczania się światło pochodzące z Księżyca czy ze Słońca, jednak naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy bardziej rozproszone światło także może być przezeń wykorzystywane. Jak się okazuje z powodzeniem może.
  • Samiec toczy kulę dla samicy, a tak wykopuje jamkę, w której kula ma zostać „zmagazynowana”. Jednak wcale nie w całości, a podzielona na kawałki. Oboje partnerów kawałkują zdobycz samca i upychają w zakamarkach to tu, to tam, byle w jakiś sensowny sposób rozlokować zebrany pokarm. Okazuje się, że takie zachowanie służy nie tylko samym chrząszczom, ale jest także przydatne dla środowiska. Właśnie w ten sposób żuki gnojowe nawożą także glebę, tworząc ją bardziej atrakcyjną dla wielu gatunków roślin. Dzięki temu gleba staje się bardziej żyzna, bogatsza w substancje odżywcze, w związku z czym mogą rozwijać się organizmy, które nigdy wcześnie w danym miejscu nie występowały.
  • Samica składa jaja pod ziemią w bezpiecznym miejscu, pośród wykopanych kanalików w odchodach. Nie dość, że zostaje zapewniona termoizolacja jaj, to jeszcze zwierzęta zyskują pokarm na czas wzrostu i rozwoju. Rodzice zapewniają w ten sposób dobry start swoim dzieciom.

Ciekawostki o chrząszczach:

Chrząszcze to fascynujące i różnorodne stworzenia, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemach na całym świecie. Ich niezwykłe zdolności przystosowawcze i bogactwo gatunków czynią je jednymi z najważniejszych zwierząt na naszej planecie.

  • Chrząszcze są najliczniejszą grupą zwierząt na Ziemi.
  • Potrafią przystosować się do ekstremalnych warunków, żyjąc nawet na pustyniach i w jaskiniach.
  • W kulturze egipskiej skarabeusze były symbolem odrodzenia i nieśmiertelności.
  • W Polsce występuje ponad 6 tysięcy gatunków chrząszczy. Są one ważnym elementem ekosystemów, biorąc udział w rozkładzie materii organicznej i kontroli populacji innych owadów.
  • Niektóre chrząszcze potrafią unieść ciężar 850 razy większy od własnego.
  • Chrząszcz gnojowy orientuje się w przestrzeni, wykorzystując światło Drogi Mlecznej.
  • Chrząszcze są najliczniejszą grupą owadów na świecie, przewyższając liczebnością nawet motyle i muchy.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Ostatnie wpisy
Kategorie